Wpływ diety na skórę głowy i kondycję włosów

Codzienna dieta jest niezwykle ważna dla wyglądu naszych włosów, skóry czy paznokci. Niedobór witamin, makro i mikroelementów w naszym organizmie skutkuje mocnym osłabieniem, zmatowieniem włosów oraz tendencją do rozdwajania się końcówek. Zwiększa się ilość wypadających włosów, gdyż nieodżywione cebulki włosowe nie mają z czego czerpać swojego budulca. Pamiętać należy, ze również niedobory niektórych tłuszczy czy witamin powoduje również dermatozy na owłosionej skórze głowy. Możemy zmagać się z : atopowym zapaleniem skóry, świądem spowodowanym nadmierną keratynizacją naskórka czy nadmiernym łojotokiem. Jako trycholog z wieloletnim doświadczeniem postaram się przybliżyć Państwu jak składniki pokarmowe wpływają na stan naszych włosów i kondycję skóry głowy.

Witamina A

W przypadku niedoborów tej witaminy włosy stają się suche i łamliwe. Wystąpić może również hiperkeratoza czyli pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z nadmiernym rogowaceniem. Jest jednym z objawów łuszczycy czy nadmiernej suchej skóry.
Źródła tej witaminy to: brokuły, dynia, marchewka, morele, pomidory, produkty mleczne i wątróbka.

Witamina C

Jest silnym przeciwutleniaczem, a więc niszczy wolne rodniki generowane przez zanieczyszczenie powietrza czy stres. Odgrywa też ważną rolę w syntezie kolagenu, który odpowiedzialny jest za nawilżenie skóry czy elastyczność i sprężystość naszych włosów. Witamina ta ponadto poprawia krążenie w skórze głowy, więc składniki pokarmowe są lepiej przyswajane przez cebulkę włosową. Brak tej witaminy powoduje łamliwość i rozdwajanie się włosów.
Źródła tej witaminy to: Jagody, maliny, cytrusy, brokuły, papryka, szczypior.

Witaminy z grupy B

Przede wszystkim hamują nadmierną aktywność gruczołów łojowych, a więc zalecane są dla osób ze zbyt mocnym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów. Witaminy te również wspierają funkcjonowanie czerwonych krwinek , które mają za zadanie przenoszenie tlenu z płuc do wszystkich tkanek w ciele człowieka.
Źródła tych witamin: zielone warzywa liściaste, pełnoziarniste pieczywo i kasze, szpinak, jajka, orzechy.

Cynk

Przyspiesza gojenie się ran oraz łagodzi podrażnienia skóry głowy. Jest skuteczny w przypadku leczenia stanów zapalnych, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. W przypadku niedoboru często pojawia się łupież, włosy wypadają i stają się łamliwe.
Źródła tej witaminy: pestki dyni i nasion słonecznika, kasza gryczana, migdały, wątróbka.

Żelazo

Niedobór powoduje, iż włosy stają się cienkie, matowe i zostaje zahamowany ich wzrost. Cały organizm jest osłabiony.
Źródło: wątróbka, pestki dyni, jaja, strączki, pistacje, zielone warzywa, podroby, wołowina.

Kwasy omega 3 i 6

Spowalniają one przemianę testosteronu w jego pochodną DHT, odpowiedzialną za wypadanie włosów tzw. androgenowe. Zapewniają również prawidłowe nawilżenie skóry głowy, a więc wyeliminują nadmierne rogowacenie się naskórka. Wykazują pomoc w walce z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem i łupieżem.
Źródło: olej lniany, ryby morskie, orzechy i nasiona, oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy, kukurydziany), olej z wiesiołka.

 

 


Jak już Państwo sami zauważyliście to co jemy ma ogromne znaczenia dla kondycji naszych włosów oraz skóry głowy. Nie bez znaczenia jest znane przysłowie: ,,Jesteś tym co jesz,, Hipokratesa.
Wdrażając w życie odpowiednie składniki pokarmowe oraz lecznicze działanie trychologicznych kosmetyków do skóry głowy jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę dobre efekty. Dzięki trychologii jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią kuracje, która w połączeniu z odpowiednią dietą znacząco poprawi kondycję naszych włosów.
Na koniec dodam jeszcze kilka pomocnych wskazówek odnośnie nawyków żywieniowych. Dobrze jest wdrożyć je w życie by cieszyć się zdrowiem i witalnością. Pamiętać należy, ze zmiany lubią czas, więc spróbujcie Państwo wdrożyć je stopniowo.

  • Kawa i czarna herbata -. Pita podczas posiłku lub bezpośrednio po jego zakończeniu osłabia wchłanianie witamin. Dlatego też jedząc najbardziej zdrowy i zbilansowany posiłek niweczymy to ,,zalewając,, go czarnym płynem jakim jest kawa czy herbata. Należy odczekać co najmniej godzinę po posiłku aby móc delektować się smakiem tych napoi.
  • Biały cukier- zbyt wysoki poziom cukru w organizmie wpływa na hormony i może być jedną z przyczyn łysienia. Dlatego też zastąp go zdrowszą alternatywą np., ksylitolem czy stewią
  • Przetworzone jedzenie w puszkach/konserwach- zawierają barwniki, spulchniacze i środki konserwujące, które prowadzą do odkładania się toksyn w naszym organizmie. Nie zawierają również żadnym witamin, mikro i makro elementów z powodu dość mocnego przetworzenia tej żywności. Pytanie więc po co je w ogóle jeść? Zastąpić je można świeżymi odpowiednikami.
  • Białe pieczywo - nie zawiera błonnika, zawiera o połowę mniej żelaza, magnezu, cynku i witamin z grupy B, gdyż jest dość mocno oczyszczony. Wybieraj zatem pełnoziarniste pieczywo.

  • Słodycze - tu wszyscy wiemy, że oprócz zadowolenia podniebienia nie dajemy nic dla naszego zdrowia czy kondycji włosów. Możemy natomiast chęć na coś słodkiego zamienić na suszone morele, figi czy daktyle. Są również bardzo słodkie i co najważniejsze zawierają ogrom składników odżywczych!
  • Woda - Nasze ciało, tkanki i narządy składają się z ok 60% wody. Natomiast nasze włosy z ok 10%. Dlatego też odwodnienie organizmu może skutkować nadmierną suchością skóry głowy, a co za tym idzie powstanie łupieżu, łuszczycy czy swędzącej skóry głowy. Nasze włosy również wymagają nawilżenia od wewnątrz(częste picie) i od zewnątrz(odżywki na włosy). Brak tego powoduje, że włosy stają się suche, matowe i kruche, a nawet wolniej rosną! Należy zatem wypijać ok 1,5-2 litrów wody dziennie.

Zachęcam Państwa do stosowania prawidłowych norm żywieniowych oraz podejścia w sposób profesjonalny do kondycji naszej skóry głowy i włosów poprzez odpowiednio dobrane kosmetyki Trychologiczne.
Jeśli mierzysz się z problemem związanym z włosami, czy skórą głowy, skorzystaj z porady naszego specjalisty trychologa w dolnośląskim gabinecie trychologicznym we Wrocławiu.

 

opracowała:
Magdalena Czyrek
Trycholog Wrocław
z Kliniki Włosów
we Wrocławiu (dolnyśląsk)