BAZA WIEDZY

MASZ PROBLEM Z WŁOSAMI?
MUSISZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ!

 • Jak dbać o włosy
 • Przyczyny wypadania włosów
 • Na czym polega badanie trychologiczne?
 • Kosmetyki w trychologii
 • Analiza pierwiastków włosów

Jak dbać o włosy

Mocne i lśniące włosy są marzeniem każdego. Stanowią nie tylko największą ozdobę, ale również odzwierciedlenie kondycji organizmu. Dlatego, kiedy stajesz w obliczu problemu łupieżu czy wypadania włosów, które do tej pory były Ci znane jedynie z reklam telewizyjnych, powinieneś reagować natychmiastowo. W celu uzyskania kompleksowej pomocy medycznej, trycholog we Wrocławiu służy swoim wsparciem.

Jak dbać o włosy?

Jeżeli włosy są naturalnie piękne i zdrowe, nie trzeba poświęcać zbyt wiele energii, aby objąć je szczególną pielęgnacją. Zazwyczaj do wykonywania codziennych rytuałów wystarczają popularne kosmetyki dostępne w drogeriach, aptekach czy sklepach zielarskich. W bogatej ofercie rynkowej niemal każdy znajdzie produkt dla siebie. Ważne jest jednak, aby w gąszczu atrakcyjnych opakowań i promocyjnych cen dobrać formułę dopasowaną do potrzeb. Co natomiast ze skutecznością preparatów, które w opisie deklarują walkę z uporczywymi problemami, takimi jak wypadanie, przesuszanie czy łupież? Nie zawsze można pokonać je samodzielnie przy pomocy kosmetyków. Doświadczony trycholog z Wrocławia zaleca, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów. Pogorszenie jakości skóry głowy oraz kondycji włosów to nie zawsze objawy naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Chociaż stosowanie preparatów kosmetycznych w takiej sytuacji raczej nie zaszkodzi, nie należy jednak wymagać od nich spektakularnej skuteczności. Wielu problemom nie można bowiem zaradzić bez interwencji medycznej, która nie tylko pomoże wyeliminować utratę włosów, ale co ważniejsze, określić jej przyczynę.

Kiedy do trychologa?

Zanim podejmiesz samodzielnie kroki w kwestii leczenia zmian skórnych głowy, warto zasięgnąć porady specjalisty. Powszechnie dostępne preparaty nie zawsze skutecznie trafiają w sedno problemu i go rozwiązują. Pamiętaj, że Twoje potrzeby są najważniejsze i powinny być rozpatrywane indywidualnie – pod kątem wiedzy związanej z dziedziną jaką jest trychologia. Dlatego warto umówić się na wizytę u specjalisty, aby dać sobie szansę na szybki powrót do zdrowia. Podczas pierwszego spotkania, trycholog we Wrocławiu (Krzyki) przeprowadza rozległy wywiad, a w razie potrzeby zleca lub wykonuje dodatkowe badania, aby zaproponować najlepszą terapię leczniczą w walce z problemem:

 • nadmiernego wypadania i utratą włosów
 • kruchości,
 • łamliwości,
 • suchości włosów
 • łupieżu
 • swędzenia skóry,
 • zaczerwienienia,
 • ściągania,
 • pieczenia,
 • krostek,
 • łysienia plackowatego lub androgenowego

Trychologia we Wrocławiu dostępna dla mieszkańców Dolnego Śląska bazuje na zaawansowanym sprzęcie. Specjalistyczne urządzenie pozwala uzyskać wielokrotnie powiększony obraz, aby dokładnie przeanalizować charakter zmian i ich skalę, a kolejno wprowadzić kurację ukierunkowaną bezpośrednio na walkę z problemem wypadania włosów,łysienia. Trycholog we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki proponuje szerokie spektrum zabiegów, które dostarczają skórze głowy substancji aktywnych, aby odżywiać, leczyć oraz stymulować.

Należą do nich:

 • mezoterapia igłowa skóry głowy - miejscowy zabieg, który polega na wykonywaniu mikro nakłuć i precyzyjnym wprowadzaniu składników odżywczych peeling skóry głowy, aby usunąć martwy naskórek i przygotować skórę do przyjęcia formuł odbudowujących
 • detoksykacja - zabiegi, które docierają głębiej i oczyszczają bardziej precyzyjnie niż kosmetyki sklepowe
 • regeneracja zniszczonych włosów, dla ich odbudowy oraz blasku
 • kuracje przeciwłupieżowe, przeciw łuszczycy, hamujące wypadanie włosów i ich utratę - których głównym celem jest eliminacja problemu i zapobieganie nawrotom choroby

Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu, możesz mieć pewność, że trychologia w tym mieście stoi na wysokim poziomie. Dlatego wybierając profesjonalny gabinet, uzyskasz kompleksową pomoc w walce ze swoim problemem.

Co jest przyczyną zmian skórnych na głowie?

Rozmaite czynniki mogą mieć wpływ na wygląd włosów i kondycję skóry głowy. Jeżeli Twoi rodzice czy dziadkowie we wczesnym wieku zaczęli łysieć, prawdopodobnie Ty również będziesz narażony na utratę włosów w podobnym okresie życia.. Chociaż zmiany skórne są przede wszystkim determinowane przez genetykę, równie dobrze mogą być nabyte w wyniku działania czynników zależnych lub niezależnych od Ciebie.

Do najczęstszych przyczyn chorób skóry głowy należą:

 • zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w okresie dojrzewania, po porodzie, w trakcie menopauzy
 • stres, zła dieta, miejski tryb życia, zanieczyszczenia
 • stany zapalne
 • uszkodzenia mechaniczne, które powstają w wyniku stosowania urządzeń emitujących ciepło - suszarki, lokówki, prostownicy oraz farbowanie włosów
 • obciążenia genetyczne

Trycholog z Wrocławia w dzielnicy Krzyki na co dzień rozwiązuje problemy skórne, z jakimi do jego gabinetu zgłaszają się mieszkańcy tego miasta jego okolic i całego Dolnego Śląska. Jako że przyczyny problemów mają rozmaite podłoża, bardzo ważna jest szybka reakcja i wizyta u specjalisty z wieloletnim doświadczeniem.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to naturalny proces, element życia włosa. Co dzień tracimy około 100 włosów i jeśli jednak tracimy włosów więcej – mówimy już o nadmiernym wypadaniu włosów, a to powinno niepokoić. Poznaj przyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet.

Nadmierna utrata włosów, łysienie to problem wstydliwy, dotyczący nie tylko mężczyzn, ale i coraz liczniejszej grupy kobiet.

Cykl życia włosa obejmuje cztery fazy:

 • Anagen – faza wzrostu włosa, około 90% naszych włosów znajduje się w niej. Trwa kilka lat, podczas niej następuje wzrost włosa.
 • Katagen – faza przejściowa trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni.W tej fazie czynność wzrostu włosa zostaje zatrzymana i włos obumiera.
 • Telogen – faza spoczynku, w której mieszek włosa pozostaje w spoczynku aż do momentu ponownej reaktywacji cyklu. Faza trwa do czterech miesięcy. W taj fazie posiadamy około 15% naszych włosów.
 • Egzogen – faza uwalniania, kiedy to włos zostaje wypchnięty przez nowy

Możliwe przyczyny wypadania włosów.

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn wypadania włosów u kobiet jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Problemy z tarczycą, jej nadczynność lub niedoczynność, nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki lub nadprodukcja hormonów męskich – androgenów, często spowodowana zespołem policystycznych jajników. Charakterystyczną cechą tego typu łysienia androgennego jest utrata włosów na szczycie głowy i w kątach czołowych.

Często na nadmierne wypadanie włosów skarżą się kobiety po porodzie, problem pojawia się w trzecim miesiącu po ciąży. Zwykle jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ proces ten ustępuje sam w przeciągu pół roku.

Inną przyczyną nadmiernego wypadania włosów to niewłaściwa dieta. Niedobór witamin i minerałów, w tym m.in. żelaza i cynku, minerałów niezbędnych by mieć zdrowe i piękne włosy. W tym przypadku rozwiązaniem jest zmiana diety na pełnowartościową lub suplementacja.

Długotrwały stres, nerwica lub silny wstrząs psychiczny może być powodem łysienia plackowatego czyli nagłej utraty włosów w jednym lub dwóch miejscach. W efekcie powstają miejsca pozbawione włosów.

Co zatem powinno nas niepokoić? Sygnałem może być pojawienie się łupieżu, tłusta, swędząca skóra głowy, jej zaczerwienienie. Widoczna znaczna utrata włosów po kąpieli, po pielęgnacji. Pojawienie się tych niepokojących sygnałów, powinno być powodem do wizyty u specjalisty dobrego trychologa.

Na czym polega badanie trychologiczne?

 • Trichoskopia jest podstawowym badaniem skóry głowy wykonywane przez trychologa przy użyciu mikro kamery. W dużym powiększeniu określa się stan skóry głowy,jej rodzaj,obraz naczyń krwionośnych,stan mieszka włosowego. Badanie to pozwala na indywidualną ocenę stanu skóry głowy i dobór zabiegów trychologicznych stosowanych w gabinecie oraz indywidualne zalecenia preparatów do zastosowania w domu.
 • Analizer trychologiczny pozwala na precyzyjną porównawczą analizę skory głowy i włosów. Za pomocą tego urządzenia trycholog zdiagnozuje cebulki włosów, ich grubość i ilość włosów. Układ optyczny o powiększeniu 1000x pozwala dokładnie obejrzeć stan łuski włosa.
 • Trichogram to badanie pozwalające ocenić proporcje między fazami wzrostu włosa (anagenem,katagenem,telogenem) Zaburzenia tych proporcji stanowią pomocną informację dla trychologa w poznaniu mechanizmu wypadania włosów.
 • Lampa Wooda, to aparat emitujący cztery źródła światła, które eksponują promienie nadfioletowe przez szklany filtr. Na podstawie zjawisk fluorescencyjnych trycholog może postawić diagnozę, ponieważ każde z miejsc na skórze głowy charakteryzuje się innym odbiciem.

Kosmetyki w trychologii

Kosmetyki stosowane w trychologii to preparaty o podwójnym działaniu : pielęgnacyjnym i leczniczym. To co je wyróżnia wśród innych preparatów kosmetycznych to bogaty skład i duże stężenie składników aktywnych.

W składzie profesjonalnych kosmecetyków znajdziemy związki chemiczne, które mają zdolność do modyfikowania czynności komórkowych skóry. Do kompozycji tych składników wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii, nanotechnologii i farmakologii. Produkowane są w takich samych warunkach i reżimie technologicznym jak lekarstwa i poddawane są testom klinicznym.

Kosmetyki trychologiczne dostępne u trychologa we Wrocławiu wspomagają proces leczenia różnych dolegliwości takich jak: wypadanie włosów, łupież,łojotok, łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz alergie na skórze głowy.

Środki o działaniu leczniczym zawierają substancje czynne: witaminy, aminokwasy, antyoksydanty, hydroksykwasy, czynniki wzrostu, hormony, peptydy, ekstrakty roślinne, metale, komórki macierzyste.

Analiza pierwiastków włosów

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest badaniem, które w bardzo dobrze obrazuje stan odżywienia organizmu. We włosach oznaczeniu podlega 29 pierwiastków, w tym 5 pierwiastków toksycznych takich jak: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Co wykazuje analiza włosa?

Zawartość i proporcje pierwiastków w tkankach, typ metabolizmu, poziom bariery antyoksydacyjnej, funkcjonowanie gruczołów dokrewnych, obecność toksyn w tkankach, funkcjonowanie układu nerwowego.

Co to oznacza?

Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się jaki jest rzeczywisty stan naszego organizmu, czy odpowiednio się odżywiamy, czego potrzebujemy, czy mamy niedobory lub nadmiary składników mineralnych. Często zdarza się, że w naszych tkankach skumulowane są toksyny, każdego dnia jesteśmy narażeni na ich działanie, wykonując analizę pierwiastkową włosów uzyskamy proporcje toksyczne – czyli stosunek odżywczych pierwiastków śladowych do toksycznych. Dzięki takim proporcjom można określić, w jakim stopniu metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć zaburzają prawidłowe procesy biochemiczne.

W wyniku analizy pierwiastkowej włosów oprócz ilości poszczególnych pierwiastków otrzymujemy również tzw. proporcje odżywcze – czyli stosunek pierwiastków śladowych np. wapń do sodu, potas do litu lub cynk do miedzi. Te z kolei będą określać funkcje naszego organizmu dla przykładu wapń do sodu określa ciśnienie krwi, a niski poziom może wskazywać na wysokie ciśnienie krwi; potas do litu obrazuje funkcje tarczycy – nadmiar litu może powodować spadek czynności tarczycy, bo zaburza przyswajanie jodu przez tarczycę i prawdopodobnie blokuje wydzielanie tyroksyny.

Proporcje takie są niezwykle ważne chociażby w celu określenia ewentualnej przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Kolejną ważną proporcją jest stosunek cynku do miedzi, które w sposób istotny są związane z funkcjonowaniem hormonów – progesteronu i estrogenów. Niewłaściwa proporcja może wskazywać na zaburzenia związane z działaniem wyżej wymienionych hormonów i być istotną przesłanką na długo przed wystąpieniem widocznych objawów czy uzyskaniem nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych. Zbyt wysokie stężenie cynku do miedzi wskazuje na podwyższoną ilość progesteronu w stosunku do estrogenów.

Ponadto na podstawie wyniku Analizy Pierwiastkowej Włosów można określić typy metaboliczne danego organizmu. Dzięki proporcjom sodu do magnezu oraz wapnia do potasu analizować możemy czynność zarówno tarczycy jak i nadnerczy. Wyróżnia się typy o szybkim wytwarzaniu energii oraz typy o wolnym/niskim wytwarzaniu energii, na każdy z nich składa się także dany podtyp w zależności od tempa pracy tarczycy i nadnerczy. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać profil diety oraz suplementację, by wspomóc nasz organizm w prawidłowych jego funkcjach. Badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów jest bardzo wartościowym badaniem.

W naszym gabinecie trychologicznym we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki trycholog w razie potrzeby skieruje na badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów oraz przeprowadzi jego fachową analizę.

 

ZAREZERWUJ TERMIN

Napisz lub zadzwoń do nas i wybierz dogodny termin.

+48 790 702 002

 kontakt@klinikawlosow.com

lub